Στιγμιότυπα από την ετήσια παράσταση της σχολής μας 2024 Global Arts στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο. Ευχαριστούμε όλους θερμά που μας τιμήσατε με την παρουσία σας!
Στιγμιότυπα από την ετήσια έκθεση της σχολής μας 2024 Global Arts στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο. Ευχαριστούμε όλους θερμά που μας τιμήσατε με την παρουσία σας!
Την Τετάρτη 3 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο ανοιχτό θεατράκι της σχολής μας η ετήσια παράσταση του εφηβικού τμήματος θεάτρου. Τα παιδιά μας ενθουσίασαν με τις ερμηνείες τους στο έργο του Μολιέρου "Οι Σοφολογιότατες". Θερμά συγχαρητήρια για εξαιρετική προσπάθεια! Global Arts Studios
Συμμετείχαν:
Κριζάλ: Κουτσός Σπύρος
Φιλαμίντ: Σαϊσανά Κωνσταντίνα
Αρμάντ: Τασιά Αθηνά
Ενριέτ: Καρκαβίτσα Ραφαέλα
Μπελίζ: Λυγκούρη Νεφέλη
Αρίστ: Καρκαβίτσα Εβελίνα
Κλιτάρντ: Μπαλασινός Σπύρος
Τρισσοτέν: Κατσιλιέρης Αχιλλέας
Βαντιούς: Αγγελαδάκη Ανδρονίκη
Μαρτίν: Μανουρά Ζωή
Λεπίν - Συμβολαιογράφος: Καϊάφα Φωτεινή
Υπεύθυνοι καθηγητές: Ελένη Πετροπούλου, Βάλια Πίσχου
Περισσότερα: Θεατρική παράσταση εφήβων 'Οι Σοφολογιότατες' του Μολιέρου 2024
Στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 30 Ιουνίου 2024 η ετήσια παράσταση έκθεση σπουδαστών των GLOBAL ARTS STUDIOS. Τα τμήματα του χορού παρουσίασαν την παράσταση «Η Ωραία Κοιμωμένη» ενώ στην έκθεση οι γονείς και οι σπουδαστές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν πάνω από 400 αναρτημένα έργα όλων των σπουδαστών της σχολής, από τα παιδικά τμήματα έως και τα τμήματα προετοιμασίας για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Σας ευχαριστούμε όλους που βρεθήκατε κοντά μας.
Περισσότερα: Ετήσια παράσταση μπαλλέτου και σύγχρονου χορού - έκθεση εικαστικών τμημάτων 2024
Επιτυχία στα αποτελέσματα από την σχολή καλών τεχνών του ΑΠΘ για τις τρεις μαθήτριές μας (Α΄ Λυκείου) Ζέτα Κακούρου, Αθηνά Πιπίνη και Έλενα Στρατουδάκη που εγκρίθηκαν από την επιτροπή των καθηγητών της σχολής καλών τεχνών ως εξαιρετικά ταλέντα. Αυτό τους δίνει την δυνατότητα να διαγωνιστούν τον Σεπτέμβρη μαζί με τους αποφοίτους Λυκείου.
Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την εξαίρετη προσπάθεια!!
Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά, που προετοιμάζονταν σκληρά στην σχολή μας όλα αυτό το διάστημα στα ειδικά μαθήματα του ελεύθερου και γραμμικού σχεδίου, για την εξαιρετική τους προσπάθεια στις Πανελλήνιες 2024. Κάποιες βαθμολογίες κατατάσσονται στις 100 πρώτες Πανελληνίως σύμφωνα με τα πρώτα στατιστικά. Συγκεντρώνουν από το σχέδιο μέχρι και 3510 μόρια που προστίθενται στα αρχικά μόρια που συγκέντρωσαν από τα μαθήματα. Αυτά τα αποτελέσματα τους ευχόμαστε με όλη μας την καρδιά να τους εισάγουν στις σχολές που επιθυμούν. Εμείς από την μεριά μας τους ευχαριστούμε!
ΝΠ 3510, ΑΜ 3500, ΑΚ 3430, ΧΚ 3290, ΔΝ 3270, ΑΜ 3210, ΓΔ 3210, ΑΠ 3070, ΝΚ 2600, ΝΣ 2560, ΑΔ 2510.
Το Σάββατο βράδυ 22/6/24 πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο θεατράκι της σχολής μας η παράσταση του παιδικού τμήματος θεάτρου με θέμα "η Ωραία κοιμωμένη αλλιώς". Οι μικροί ηθοποιοί μας κατέπληξαν με το θάρρος τους και την δράση τους επί σκηνής. Μαζί τους οι δασκάλες τους Ελένη Πετροπούλου και Βάλια Πίσχου τους καθοδηγούσαν με αγάπη.
Σας ευχαριστούμε θερμά που παραβρεθήκατε και εσάς τους γονείς για την εμπιστοσύνη σας και την συνεργασία σας!
Περισσότερα: Ετήσια παράσταση τμήματος θεατρικού παιχνιδιού 2024
Την Κυριακή το βράδυ 16 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της έκθεσης ζωγραφικής του τμήματος ενηλίκων της σχολής μας. Σας ευχαριστούμε όλους θερμά που παρευρεθήκατε και αγκαλιάσατε την εκδήλωση. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους για την εξαιρετική προσπάθειά σας. Ευχαριστούμε για την υπέροχη χρονιά που περάσαμε μαζί!!!
Το πρωί της Κυριακής 16 Ιουνίου 2024 και ώρα 11:00 στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο πραγματοποιήθηκε η ετήσια συναυλία του τμήματος μουσικής της σχολής μας. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την εξαιρετική τους παρουσία και την επίδοσή τους. Συγχαρητήρια και στις δασκάλες μας Χρυσάνθη Μπαλάφα, Λένα Ζήση και Τζένη Κακριδή για όλη τους την προσπάθεια και την αγάπη που δείχνουν στην διδασκαλία !!! Ευχαριστούμε τους γονείς για την εμπιστοσύνη που μας δείχνετε!!
Συμμετείχαν:
ΠΙΑΝΟ: Αποστολέα Αργυρώ, Γκούτση Κωνσταντίνα Μιχαέλα, Διαμαντή Χάρις, Κουκουλομμάτη Κατερίνα, Κούστα Νικολέτα, Νίκα Χριστιάννα, Σαϊσανά Ελπίδα, Τζαναβάρα Τόνια
ΚΙΘΑΡΑ: Αθανασοπούλου Χρυσούλα, Διαμαντής Αναστάσης, Κεσογλίδης Αναστάσης, Μιχαλοπούλου Αναστασία, Μουράτογλου Ανδρέας, Νίκα Μελίνα, Νιτερού Ιωάννα, Σαμαρτζή Κωνσταντίνα, Τσοτσώνη Νικολέτα
Υπεύθυνοι καθηγητές: Μπαλάφα Χρύσα (πιάνο), Ζήση Λένα & Κακριδή Τζένη (κιθάρα)
Οι εκδηλώσεις για το κλείσιμο του ακαδημαϊκού έτους 2023-24
Ιούνιος 2024
Συμμετέχουν όλα τα τμήματα της σχολής.
η είσοδος είναι ελεύθερη
Αναφορικά:
1) Ετήσια Συναυλία ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
εργαστηρίων ελευθέρων σπουδών Global Arts Studios
Κυριακή 16 Ιουνίου 2024 και ώρα 11:00
Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο
μετά τον Ισθμό της Κορίνθου στην είσοδο Λουτρακίου
2) Ετήσια έκθεση ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ
εργαστηρίων ελευθέρων σπουδών Global Arts Studios
Εγκαίνια: Κυριακή 16 Ιουνίου 2024 και ώρα 18:00
στον χώρο των εργαστηρίων
διάρκεια έως 22 Ιουνίου
3) Ετήσια παράσταση ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΑΤΡΟΥ
εργαστηρίων ελευθέρων σπουδών Global Arts Studios
Σάββατο 22 Ιουνίου 2024 και ώρα 20:00-21:00
στον χώρο των εργαστηρίων
“Η ΩΡΑΙΑ ΚΟΙΜΩΜΕΝΗ αλλιώς”
4) Ετήσια παράσταση - έκθεση σπουδαστών
εργαστηρίων ελευθέρων σπουδών Global Arts Studios
Κυριακή 30 Ιουνίου 2024 Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο
μετά τον Ισθμό της Κορίνθου στην είσοδο Λουτρακίου
α) Αμφιθέατρο: Παράσταση Μπαλλέτου & Σύγχρονου Χορού
“Η ΩΡΑΙΑ ΚΟΙΜΩΜΕΝΗ” Ώρα 18:30-20:00
β) Φουαγιέ του θεάτρου: ‘Εκθεση σπουδαστών όλων των τμημάτων σχεδίου και animation
Ώρα 17:30-21:00
Εγκαίνια έκθεσης 18:00
Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε για την πρώτη ατομική έκθεση ζωγραφικής και ειδικών κατασκευών / εγκαταστάσεων της Ανδριανής Τζίμα στην Gallery Pame στην Αθήνα. Η Ανδριανή είναι δασκάλα ζωγραφικής στην σχολή μας, από τα καβαλέτα της οποίας πέρασε με επιτυχία ώς υποψήφια φοιτήτρια, και απόφοιτος της σχολής καλών τεχνών του ΠΔΜ.
Περιγραφή: Για να φτιάξεις υπέροχα, φρικαλέα, γλωσσικά τοπία θα χρειαστείς:
Αφηγήματα ζωγραφικών πρωταγωνιστών, φωτεινές επιγραφές, εικόνες που διαβάζονται, κείμενα που αναπαριστούν και ψωμί που δεν τρώγεται.
Έργα με ύφος διακαλλιτεχνικό, με χρήση διαφορετικών μέσων μα κοινό σημείο τον λόγο.
Όλα αυτά συνιστούν την πρώτη ατομική έκθεση της Ανδριανής Τζίμα. Σας περιμένουμε στα εγκαίνια 9 Ιουνίου 18:00 – 22:00 στην Gallery Pame, Κλεισόβης 7, Εξάρχεια, Αθήνα δίπλα στην Πλατεία Κάνιγγος 106 77. Η έκθεση θα παραμείνει ανοιχτή ως τις 9 Ιουλίου. Ωράριο επισκέψεων 10:00-22:00.
Περισσότερα: Έκθεση ζωγραφικής της Ανδριανής Τζίμα στην Gallery Pame
Ένα καλλιτεχνικό πρωινό σεμινάριο - εργαστήριο πραγματοποιήθηκε 19/5/24 στην σχολή μας από τον ζωγράφο Ηλία Κασσελά. Συμμετείχαν σε αυτό καλλιτέχνες με πολύχρονη εμπειρία, δάσκαλοι των τεχνών και σπουδαστές καλών τεχνών. Ο εισηγητής Ηλίας Κασσελάς αφού παρουσίασε την δουλειά του ψηφιακά αλλά και μέσα από έργα που έφερε μαζί του πρότεινε ομαδικές εργασίες με θέμα την αυτόματη γραφή στον σχεδιασμό με μελάνι και ατομικά έργα. Το εργαστήριο εξελίχθηκε αποκαλυπτικά με τους συμμετέχοντες καλλιτέχνες να βρίσκουν και να εξερευνούν μια οπτική γλώσσα με τον δικό τους μοναδικό τρόπο συνεργαζόμενοι μεταξύ τους. Ευχαριστούμε θερμά για την συμμετοχή σας.